Tablet dla dzieci do nauki programowania

Aktualizacja: paź 12

Gdy odkryjemy, że nasze dziecko fascynuje się programowaniem, zaczniemy ułatwiać mu odkrywanie tej pasji. Tak jak każde hobby, bez pracy w domu nad własnymi projektami nie ma mowy o efektywnym rozwoju dziecka w tym kierunku. Z pomocą może przyjść tablet dla dzieci jako najbardziej intuicyjne narzędzie do nauki programowania. Jednakże jaki wybrać, aby wszystkie aplikacje były obsługiwane bez problemu ? Jest kilka kluczowych kwestii o których należy pamiętać.


Najprostszą metodą selekcji tabletu dla dziecka, jest przejrzenie minimalnych wymagań, najbardziej popularnych aplikacji jakie używane są do nauki programowania. Następnie należy wybrać najtańszy, spełniający wszystkie wymogi tablet do programowania o dobrych opiniach i popularnej marce. Znamy metodologię. Czas zabrać się za poszukiwania.


Tablet dla dzieci - wymagania


Przejrzeliśmy wszystkie popularne aplikacje do kodowania dla dzieci i wymagania nie są zbyt wygórowane. Większość z aplikacji wymaga jedynie odpowiedniej wersji systemu Android. Z naszej analizy wynika, że tablety dla dzieci działające z systemem Android 6.0 i wyższym bez problemu zgodne będą z wszystkimi aktualnymi aplikacjami dostępnymi na rynku.

Kolejnym ważnym wymaganiem jest przekątna ekranu. Tablety występują w różnych wersjach 7, 8, 10 i 12 cali. Najpopularniejsze są 10 calowe, jednak często na wyprzedażach w mega okazyjnych cenach możemy spotkać tablety mniejsze. Wyprzedawane są zapewne tak chętnie ponieważ mniejsza ilość osób je kupuje. Tutaj minimalnym wymaganiem dla aplikacji jest tablet dla dzieci z 8 calową matrycą. Tak - te z 7 calami nie obsłużą już wszystkich programów. Jednakże, na naszych zajęciach w szkole programowania posiadamy tablety 10 calowe i są one idealnej wielkości aby wszystko perfekcyjnie było widoczne, a trafienie w jakąś ikonkę nie sprawiało dziecku trudności. Warto pamiętać, że magia przekątnej polega na tym, że na powierzchni ekranu 10 calowego zmieściłyby się dwa ekrany 7-8 calowe. To znaczna różnica w komforcie pracy.

Inne parametry nie mają technicznie znaczenia. Aby system Android 6.0 lub wyższy mógł swobodnie działać i tak potrzebuje on pewnych zasobów jak procesor i pamięć. Są one tak dobrane, że nie będą tutaj na pewno wąskim gardłem i nie należy się nimi zbytnio przejmować.


Tablet dla dzieci - możliwości


Podsumowując szukamy więc tabletu dla dziecka z systemem Android 6.0 lub wyższym, ekranem 10 calowym dla poprawnej pracy z tego typu aplikacjami, w dodatku marki którą bez problemu rozpoznamy na rynku.


Huawei MediaPad T3 10" 16GB Wi-Fi

Najtańszy z zestawienia nowy tablet dla dzieci spełniający powyższe kryteria. Huawei MediaPad T3 kosztuje ok. 540zł i jest to minimalna granica wejścia w nowe urządzenie z dwuletnią gwarancją producenta.

Minusami tego tabletu jest słaba rozdzielność ekranu wynosząca tylko 1280x800, jedynie 16GB pamięci na aplikacje (z czego już część jest zajęta na system), oraz stosunkowo wolny procesor 1,4GHz. Warto dodać także, że ta sama wersja tableta dla dzieci występuje także, że zwieszoną ilością pamięci - 32GB, ale już w cenie 585zł.


Lenovo TAB M10 10,1" 32GB WiFi

Kolejny w zestawieniu z delikatnie wyższą ceną - ok. 590zł prezentuje się już lepiej i zdecydowanie góruje nad poprzednikiem. Ten posiada już 2x więcej pamięci na aplikacje - 32GB i 50% szybszy procesor 2,0Ghz.

Niestety wciąż rozdzielczość ekranu pozostaje na tym samym poziomie. Jest to co prawda akceptowalne w tablecie dla dziecka, ale dopiero Full HD daje na prawdę znaczącą poprawę.


Huawei MediaPad T5 10 16GB Wi-Fi

Wersja T5 tabletu od Huawei różni się od poprzednika właściwie dwoma kluczowymi czynnikami. Po pierwsze ma świetny ekran w rozdzielczości 1920x1080, czyli Full HD, a w dodatku aby to obsłużyć producent wyposażył sprzęt w znacznie szybszy procesor 2,36Ghz. Warto zwrócić uwagę, że w tym tablecie mamy już baterię Litowo-polimerową, a nie Litowo-jonową jak w poprzednikach. Wpływa to na szybkość ładowania i wytrzymałość. Tablet wyceniony jest na ok. 600zł.

Wciąż mamy tu jednak tylko 16GB pamięci i za, dodatkowe 16GB na pokładzie zapłacić musimy aż 785zł.


Samsung Galaxy Tab A 10.1 2019 32GB WiFi

Ostatni z najtańszych i markowych tabletów dla dziecka spełniających nasze kryteria to Galaxy Tab A od Samsunga. Tutaj musimy liczyć się z ceną aż ok. 700zł, ale oprócz ładnego wyświetlacza o rozdzielczości Full HD, otrzymamy aż 32 GB pamięci na aplikacje, najpojemniejszą od konkurentów baterię i aparat o rozdzielczości 4x większej niż wcześniej opisywani konkurenci.

Jedynym, chociaż drobnym minusem jest procesor z taktowaniem jedynie 1,8GHz chociaż jest on autorski firmy Samsung, więc z pewnością idealnie współgra ze sprzętem i na pewno można go śmiało porównywać z poprzednikami.Który tablet do programowania wybrać?


Jeśli sugerować się będziemy tylko ceną, to w cenie poniżej 600zł zakupimy bardzo obiecujący sprzęt marki Lenovo - TAB M10 z wyraźnie szybszym procesorem oraz pamięcią wbudowaną aż 32GB.

Jeśli natomiast możemy pozwolić sobie na wydatek dodatkowych 100zł to za ok. 700zł otrzymamy Samsunga Galaxy Tab A który dodatkowo posiadać będzie lepszej rozdzielczości wyświetlacz oraz pojemniejszą baterię.

Oczywiście warto także rozważyć zakup używanego tableta da dzieci, jednak najrozsądniej jest rozglądać się za modelem aktualnym (nie wycofanym z produkcji) o powyższych parametrach, jednak z drugiej ręki. Pamiętajmy jednak, że kupując nowy sprzęt mamy 2 letnią gwarancję i pewność, że producent nie zapomni tak szybko o tym modelu i będzie go na bieżąco aktualizował.


Tablet dla dzieci, a może jednak laptop?


Dzieci małe w wieku od 5 do 8 lat zdecydowanie lepiej poradzą sobie na tablecie. Na komputerach nie ma tylu bezpłatnych aplikacji, a nawigacja nie jest tak intuicyjna. Tablet jest poręczny i mobilny, a dzieci w takim wieku są bardziej ruchliwe. Generalnie sprawdziliśmy to w naszej szkole programowania - dzieci od 8-9 roku życia powoli mogą być wdrażane w komputery z Windowsem, wcześniej nie przyniesie to dużych rezultatów.

Tablet dla dzieci jest najlepszym i najbardziej uniwersalnym narzędziem do wejścia w świat nauki programowania. To o tablet oparte są także nasze kursy online dla dzieci najmłodszych w wieku od 5 do 8 roku życia. Dzięki nim każde dziecko z powodzeniem nauczy się podstaw programowania i załapie prawidłowe nawyki na samym początku.

Tablet jest także niezbędny do niemal każdego taniego robota do programowania, który z łatwością poprowadzi dziecko przez meandry algorytmów i logicznych łamigłówek. Robot, jako fizyczny kompan dziecka dużo łatwiej działa na wyobraźnię


  • Facebook CyberGeneracja

Polub nas na

Facebooku

Cybergeneracja jest partnerem

i autorem artykułów w magazynie o programowaniu:

© 2020 by CyberGeneracja. Proudly created with Wix.com

Programownie dla dzieci.png

ul. Kopernika 4

16-300 Augustów