Scratch online nauczy Twoje dziecko programowania

Aktualizacja: paź 12

Czy to możliwe aby programowanie dla dzieci online w czasie wolnym było możliwe, w dodatku bez dodatkowych kosztów? Oczywiście, jeśli tylko nie brakuje im zapału i samodyscypliny - to jest na to szybki i prosty sposób.


Prowadząc szkołę programowania, dostrzegliśmy pewną bardzo uniwersalną aplikację którą możemy z czystym sumieniem polecić każdemu do nauki programowania dla dzieci w domu, bez dodatkowych kosztów.

Nie trzeba nic pobierać, instalować i sprawdzać wymagań. Wchodzimy na stronę, bez żadnej rejestracji, podawania danych - bach... i programujemy. Mało tego wszystko mamy po polsku, a interfejs jest intuicyjny i przystępny, każdy dziecko rozumie go po kilku minutach obcowania.

Tak wygląda program w okienku przeglądarki zaraz po uruchomieniu. Ma czytelny interfejs, w 100% po polsku.

Aby samemu przekonać się jak przyjazny jest to program wejdźmy prosto pod adres https://scratch.mit.edu/projects/editor/ a następnie, w lewym górnym rogu kliknijmy na ikonę globusa i wybierzmy jeden z dziesiątek języków - wybierzmy tam nasz ojczysty, Polski.

Program - aplikacja online do nauki programowania dla dzieci nazywa się Scratch, czasami wymawiana Skrecz, albo Scratch online i jest najprostszym sposobem na zabawę i naukę poprzez ustawianie bloczków w stosie jeden pod drugim.


Scratch online - To jakaś nowość?


Scratch powstał już w 2009 roku i szybko ewoluował. Od 2019 roku mamy już wersję 3.0 która jest bardziej intuicyjna, dopracowana i funkcjonalna. Scratcha wymyślił pomysłodawca klocków Lego Mindstorms jakich używamy także na naszych zajęciach programowania. A tak wyglądały pierwsze wersje środowiska programistycznego, nie zachęcały tak bardzo do eksperymentowania z bloczkami do programowania.Dlaczego właśnie Scratch online?


Obecnie w Internecie dostępne są różne narzędzia do praktykowania programowania dla dzieci online, niedawno też opublikowaliśmy na naszym blogu 5 sprawdzonych aplikacji do nauki kodowania dla dzieci które nie uczą stricte programowania, ale bardzo gładko do niego wprowadzają. Mając je w małym paluszku każdy język programowania będzie dla dziecka już "czymś znajomym". A to właśnie Scratch jest TYM programem do którego warto być przygotowanym i który rzeczywiście dla wielu 10 latków jest pierwszym programem od którego zaczynają naukę także w szkole podstawowej. Oto lista powodów z punktu widzenia szkoły programowania, wyrobiona na bazie obserwacji dzieci i doświadczeń własnych, dlaczego jeśli musielibyśmy polecić JEDEN program to byłby to Scratch:


Jest darmowy

  • A mimo to wciąż rozwijany i bardzo popularny.

Jest po polsku

  • Nie ma nic bardziej frustrującego dla dziecka jeśli nie może eksperymentować ad hoc już teraz, bez pytania co rusz kogoś dorosłego co może oznaczać np. "point towards".

Jest online

  • To takie naturalne, wpisujesz adres i działasz. To po prostu działa, bez zbędnego pobierania, sprawdzania wymagań programu, aktualizacji, ale także bez dokupowania akcesoriów itd. Scratch online jest także tam gdzie dziecko.

Jest uniwersalny

  • To najważniejszy powód jaki przekazujemy swoim uczniom. Scratch'em stworzymy grę na ekranie, ale także zaprogramujemy klocki Lego Wedo, Boost, Mindstorms. Te środowisko programistyczne obsługuje także platformę programistyczną Micro:bit i nie tylko. To nie istotne, że spotykacie się z tymi pojęciami po raz pierwszy - najważniejsze to fakt, że poznając tą platformę dziecko może pójść w dowolną stronę i zabawy nigdy nie będzie dość.

Jest popularny w Polsce

  • Co to wnosi? Bez problemu kupimy nie jedną książkę o Scratchu po polsku, znajdziemy nie jeden artykuł, kurs, inspirację, przykładowy projekt, czy pomoc na forum - wszystko w sporej ilości i po polsku.Scratch online - jak moje dziecko to "ogarnie"?


Dzieci wbrew pozorom, wychowane są w świecie cyfrowym i czują się w nim dobrze, lubią eksperymentować i poznawać nowe rzeczy. Na naszych zajęciach zaobserwowaliśmy, że dzieci nie mają absolutnie żadnych problemów z rozpoczęciem pracy i uwielbiają sprawdzać "co to jest" oraz "co będzie jak dołożę ten bloczek"?

Od czego jednak zacząć - żeby "coś" udało się zrobić i zaliczyć sukces, zmotywować się i pójść dalej? Pierwsze kroki polecamy skierować w stronę polskiego samouczka. Znajdują się tam bardzo podstawowe informacje, które wprowadzą dosłownie każdego 8 - 12 latka, bo to właśnie dla tej grupy wiekowej jest ten kurs kodowania.

Samouczek znajduje się w górnym menu i po kliknięciu na "Samouczek", naszym oczom ukazują się bardzo fajne graficzne kafelki z tematami do nauki - jak poniżej:Od którego zacząć? Zdecydowanie od tego zatytułowanego Wprowadzenie. Dzięki niemu, już po paru minutach dziecko będzie umiało zrobić program który poruszy bohatera - Kotka na ekranie i każe mu powiedzieć dowolne zdanie.

Wprowadzenie kończy się sugestią wyboru kolejnego etapu, jakim jest zmiana tła lub dodanie kolejnego bohatera którego można także animować. W ten sposób krok po kroku dziecko wykonując krótkie kilkuminutowe lekcje nauczy się poruszać po programie.

Gwarantujemy, że po przejściu wszystkich dostępnych króciutkich samouczków dziecko zaskoczy nie jednego dorosłego rozbudowanym programem. Później zwykle następuje etap eksperymentów i zabawy nabytymi umiejętnościami.


Co dalej po Samouczku?


Najlepszym wyjściem jest posiłkowanie się jakimś mentorem, osobą, źródłem zadań, projektów na odpowiednim poziomie, aby rozwijać wiedzę i rozumieć język programowania dla dzieci na coraz to wyższym poziomie.

Jest kilka opcji aby nie wpaść w ślepy zaułek. Dzieci gdy poczują się pewniej, od razu chcą sięgać po rzeczy trudne, które często przewyższają ich możliwości na danym etapie. Potrafią się wtedy zniechęcić, zaciąć i stracić pierwotną ochotę do nauki programowania. Dlatego warto od razu przygotować chronologicznie uporządkowane źródło wiedzy o świecie Scratch online.

W Internecie jest mnóstwo dostępnych kursów programowania na ten temat za darmo w postaci artykułów i filmów. Jednak z nimi jest pewien kłopot. Zwykle jest to pewien wyrywek wiedzy, nie zawsze rozpoczynający się od początku, albo szybko się kończący.

Nasza rekomendacja nr. 1 to po prostu klasyczne książki. Mamy ich mały stosik i dużą większość szczerze polecamy. Autorami książek są zwykle osoby z bardzo dużą wiedzą, wszechstronną, z zacięciem dydaktycznym oraz są autorytetem w dziedzinie. Książki są stosunkowo tanie i zawierają ogrom wiedzy i pomysłów na projekty, dlatego warto z nich skorzystać.


Czy zatem programowanie dla dzieci online jest możliwe?


Tak, naturalnie - jest możliwe i dostępne na wyciągnięcie ręki. W ciągu 5 min. od podjęcia decyzji dziecko może zacząć naukę w taki opisany wyżej sposób. Naturalnie potrzebna jest tu spora motywacja i systematyczność. Przydatne okazują się także podstawy języka programowania dla dzieci, które można zdobyć używając pierwotnie aplikacji Scratch Junior, dzięki której dziecko buduje podstawy budowy programów i przyzwyczaja się do programowania bloczkowego. Specjalnie dla dzieci które chciałby bez problemu i bardziej świadomie korzystać z języka programowania Scratch - przygotowaliśmy dedykowany kurs wideo - Scratch Junior dla dzieci już od 5-6 lat. To możliwie najbardziej gładki start i wejście w programowanie, w dodatku w zaciszu swojego domu.

  • Facebook CyberGeneracja

Polub nas na

Facebooku

Cybergeneracja jest partnerem

i autorem artykułów w magazynie o programowaniu:

© 2020 by CyberGeneracja. Proudly created with Wix.com

Programownie dla dzieci.png

ul. Kopernika 4

16-300 Augustów