Podstawy programowania - jaki wiek dziecka jest najlepszy?

Aktualizacja: paź 12

Jeśli czytasz ten artykuł to zapewne masz dziecko, o którego przyszłości myślisz poważnie i chcesz zainspirować je programowaniem. Jednocześnie masz mętlik w głowie, ponieważ nie chcesz go zrazić do nowej pasji już na samym początku. Kiedy zacząć inspirowanie dziecka - no to i inne znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule o podstawach programowania.Najlepszym wiekiem do rozpoczęcia nauki programowania jest wiek jak najmłodszy. Istnieje jednak pewna granica poniżej której nauka ta jest zabawą jak każda inna. Pierwsze elementy programowania, np. naukę sekwencji, stron lewa, prawa, kojarzenia faktów, rozwiazywanie prostych łamigłówek można rozpoczynać już w okolicach 4 lat. W tym wieku dziecko zrozumie nas oraz polecenie, a także postara się je rozwiązać. Skupienie dziecka w wieku ok. 4 lat jest jednak niewielkie i krótkie. Bardzo łatwo odrywa ono swoją uwagę od zadania, zniechęca się i wybiera coś innego, coś co zna, albo jest bardziej "kolorowe". Dlatego pomimo, że pewne próby można podejmować już u 4-latków to tak naprawdę dopiero wiek z przedziału 5-6 lat jest takim w którym będziemy widzieli, że dziecko czyni progres i podstawy programowania mu się podobają.

Wiek przed-szkolny to idealny moment za zainteresowanie dziecka tematyką programowania. Dzieci jednak w takim wieku, wciąż wolą fizyczne zabawki, a co za tym idzie roboty. Dlatego początki nauki powinny odbywać się na robotach i świecie rzeczywistym, a nie wirtualnym. Temat ten rozwinęliśmy dużo bardziej w naszym artykule - Nauka programowania dla dzieci - podstawy. Piszemy tam jaki rodzaj narzędzi i w jakim wieku jest najbardziej odpowiedni chcących poznać podstawy programowania dla dzieci.


Podstawy programowania dla dzieci i pierwszy robot


Roboty genialnie rozwijają pasję do nauki programowania. Możemy ich często używać bez dodatkowego sprzętu, czyli bez tableta dla dzieci, czy komputera. Chociaż te, bardzo uatrakcyjniają zabawę, a czasami sprawiają, że robot zabawka staje się dużo bardziej interaktywna.

Robot do nauki podstaw programowania oraz zainteresowania dziecka nową pasją powinien być tani, przyjazny, oferować sporo możliwości zabawy oraz w zestawie zawierać jakieś scenariusze lekcji lub jak najwięcej przykładów jego użycia. Właśnie w oparciu o takie kryteria zrobiliśmy obszerne zestawienie robotów do programowania w cenie poniżej 400zł. Wyselekcjonowaliśmy wszystkie dostępne na polskim rynku i w oparciu o własne doświadczenia i opinie z naszej szkoły programowania opisaliśmy każdy z nich. Co ciekawe okazało się, że podstaw programowania nauczy nas już robot za 85zł. W dodatku dźwiękowo w języku polskim przekaże dziecku instrukcje do zadania i zachęci do aktywności. To naprawdę absolutnie najniższa kwota, aby rozpocząć przygodę z nauką podstaw programowania.Jak uczyć podstaw programowania dziecko?


Najlepszą metodą jest rozpoczęcie inspirowania dziecka w domu za pomocą minimum kilku zabaw, gier i lekcji z podłożem programistycznym na przemian. Można np. kupić dziecku 2 stosunkowo tanie roboty, oraz zainstalować którąś z bezpłatnych aplikacji do nauki kodowania dla dzieci. Wymagany jest do tego tablet, jednak idąc drogą edukacji dziecka w kierunku nauki podstaw programowania, prędzej lub później i tak dojdziemy do wniosku, że będzie on nam potrzebny.

Gdy przełamiemy pierwsze lody w domu i zachęcimy do nauki programowania nasze dziecko, kolejnym krokiem są zorganizowane lekcje. Tutaj także mamy wybór, ponieważ możemy posłać dziecko na lekcje stacjonarne w okolicy, możemy wykupić mu lekcje online na żywo, ale także kursy wideo dostępne w dowolnym czasie i miejscu. Wybór na pierwszy rzut oka nie jest zbyt łatwy, tym bardziej jeśli dodamy do tego kwoty jakie się z tym wiążą. Wady oraz zalety tych wszystkich rozwiązań zebraliśmy w artykule Programowanie dla dzieci - jak zacząć się uczyć. Warto zapoznać się z naszymi wnioskami, po przetestowaniu różnych form nauki, które proponowaliśmy jako szkoła programowania, ale także które przetestowałem sam osobiście na swojej córce.


Podstawy programowania dla dzieci od 7 lat wzwyż


Dziecko w wieku 7 lat rozpoczyna edukację w szkole podstawowej i tak naprawdę dopiero w tym wieku zaczyna wiedzę kumulować i wykorzystywać w kreatywny sposób oraz łączyć fakty. Dzieci w tym wieku przyzwyczajone są także do zajęć przy biurku, w skupieniu i z pewnym zorganizowaniem. Podstawa programowa w szkołach wprowadza już powoli elementy programowania, ale w zależności od szkoły jest na to kładziony bardzo różny nacisk.

Generalnie wszystkie te powyższe zalecenia z początku artykułu dotyczą także dzieci starszych. Oczywiście dla 7 latka robot zabawka w cenie 85zł z zestawienia do którego linkowaliśmy powyżej może nie być tak atrakcyjny po kilku zabawach, ale wciąż (inny) robot jako pomoc dydaktyczna - jest rozwiązaniem idealnym na początek.

Rzecz w tym, że na naukę nigdy nie jest za późno, a jedyne co trzeba rozważyć zamiennie to inne narzędzie edukacyjne - dla starszych dzieci i większa ilość możliwości. Sama idea nauki i sposób są wciąż aktualne także dla starszych dzieci.

Nauka podstaw programowania w domu


Szybko dojdziemy do wniosku, że najwięcej dziecko nauczy się w domu. Przetestowaliśmy to w naszej szkole programowania, podczas przerwy spowodowanej wirusem, a także obserwując swoje dziecko.

Dom sprawia, że dziecko skupia się na zadaniu dużo bardziej. Znacznie głębiej wnika w rozwiązanie i efekt. Nikt go nie goni i z nikim nie konkuruje. Może powtórzyć zadanie i je rozbudować o własną twórczość. Rozwiązanie jest tylko jego i nikogo więcej, zawsze jest więc dobre i motywuje dziecko. Nikt poza nim lub nią nie jest odpowiedzialny za zrealizowany projekt.

W oparciu o te wnioski i na podstawie spostrzeżeń także na swoich dzieciach zaczęliśmy inwestować czas w kursy online w formacie lekcji wideo które dostępne są po ich wykupieniu przez cały rok. W niskiej cenie, spokojnie i z zaangażowaniem dziecko może realizować program krok po kroku z instruktorem. Nie ma obawy, że mu nie wyjdzie, nie ma obawy, że rodzic nie wie jaki scenariusz na tym etapie edukacji jest dla dziecka najlepszy. Warto włączyć nasze lekcje wideo w miks aktywności dziecka nakierowany na naukę podstaw programowania. To najlepsza metoda aby używając różnych metod inspirować dziecko i coraz bardziej angażować w programowanie i robotykę.

  • Facebook CyberGeneracja

Polub nas na

Facebooku

Cybergeneracja jest partnerem

i autorem artykułów w magazynie o programowaniu:

© 2020 by CyberGeneracja. Proudly created with Wix.com

Programownie dla dzieci.png

ul. Kopernika 4

16-300 Augustów