Nauka programowania dla dzieci - podstawy

Aktualizacja: paź 12

Wielokrotnie rodzice pytają nas od czego zacząć naukę programowania dla dzieci? Jaki język programowania dla dzieci wybrać? Jak wpłynąć na pociechę aby z przyjemnością i przekonaniem rozpoczęło nową pasję? Z pewnością należy zacząć naukę programowania od podstaw.Nauka programowania dla dzieci - Zabawki


Programowanie należy potraktować jako jedną z zabaw, bez presji i wymagań. Programowanie musi dla dziecka kojarzyć się z tworzeniem instrukcji krok po kroku, sterowaniem i mówieniem jak wykonać jakąś sekwencję czynności. Dlatego jak najwcześniej, ale także w dopasowaniu do wieku dziecko powinno mieć kontakt z zabawkami do nauki programowania. O tym dlaczego warto uczyć się robotyki dla dzieci - pisaliśmy np. w tym artykule.

Na rynku jest wiele różnych zabawek które stanowią wstęp do programowania. Jedna z naszych ulubionych zabawek do programowania to np. pociąg Lego Duplo (nr. Lego 10874), który z powodzeniem i świadomie użyje już 3-4 latek. Pociąg możemy sterować zdalnie tabletem, ale nie to jest najciekawsze. Lokomotywa porusza się po torach, dziecko najpierw bawi się więc w projektowanie drogi dla pociągu, oraz otaczającego go miasta. Na torach natomiast można kłaść różnokolorowe klocki które w odpowiednim miejscu nakazują np. zatrzymać się, zawrócić, wydać dźwięk itd. Wszystko to w połączeniu ze zwrotnicami (nr. Lego 10882) pozwala budować nawet całkiem zaawansowane warunki znane z języka programowania w oparciu o fajne scenariusze zabaw. Genialna i przystępna cenowo zabawka.Niestety zabawki które przedstawiają większe wartości dotyczące programowania nie są z kategorii tanich. Zwykle ich cena wynosi ok 500zł i drożej. Na szczęście są takie rodzynki jak wspomniany pociąg Lego, który dostaniemy już za ok 200zł. W dodatku dziecko z dużą dozą prawdopodobieństwa ma już jakieś klocki Duplo i będzie mogło dobudować z nich do kolejki miasteczko.

Podsumowując - dziecko musi bardzo dobrze się bawić i nawet nie zdawać sobie sprawy, że rozwiązuje jakieś łamigłówki przyczynowo - skutkowe. Potrzebuje więc różnych bodźców - zwykle namacalnych w postaci zabawek elektronicznych, które mają cechy które pozwalają je zaprogramować (a nie tylko sterować).


Nauka programowania dla dzieci - Roboty


Kolejny etap po delikatnym wprowadzeniu do programowania z kilkoma prostymi instrukcjami na raz, to pora na roboty. Dzieci lubią namacalne rzeczy. Będą bardziej zmotywowane do nauki programowania jeśli będą widziały na własne oczy jak na ich kod reaguje zaprogramowany robot. Robot do programowania porusza się zwykle po pokoju dziecka, pomiędzy zabawkami, w realnym świecie. Błędy i niedociągnięcia skutkują realnymi zderzeniami itd.


Tutaj ciekawym i przystępnym cenowo urządzeniem może być np. robot do nauki programowania dla dzieci firmy Clementoni - Mind Designer 50534 w cenie ok 160zł. Można go programować naciskając przyciski na jego obudowie mówiąc mu jak ma się poruszać na torze przeszkód lub macie. Może narysować dla nas jakiś zaprogramowany na tablecie kształt, ale także może być właśnie z tableta programowany w całości. Całkiem sporo możliwości i scenariuszy zabawy jak na tak przystępne cenowo urządzenie.

Pełne zestawienie wszystkich dostępnych na rynku polskim robotów do programowania wraz z opinią na ich temat zamieściliśmy m.in. w artykule Robot do programowania - jaki wybrać do 400zł.Na tym etapie, czyli w okolicach wieku 4-5 lat dziecko z pomocą rodzica w dużym stopniu wykorzysta możliwości takiego robota do programowania. Cały czas jest to zabawa i frajda, a ciekawe scenariusze animacji czasu dziecka pozwolą mu przez zabawę poznać świat robotyki i programowania bardzo płynnie.


Nauka programowania dla dzieci - Program


Po tematach bardzo wstępnych, z elementami programowania dla dzieci, a także po prostym programowaniu namacalnych zabawek czyli robotów - czas na programy do nauki programowania. Na rynku jest ich bardzo dużo, ale jeden z nich wiedzie tu prym, za sprawą tego, że jest oficjalnym wstępem do programowania dla dzieci w szkołach podstawowych, jest bezpłatny oraz nie wymaga umiejętności biegłego czytania (w dodatku po angielsku).

Tym programem do nauki programowania dla dzieci jest w zasadzie aplikacja na tablety. Tak - bo to właśnie na tabletach dla dzieci, dotykowo, palcami najłatwiej jest przełamać pierwsze lody z komputerami. Dlatego tutaj bardzo na rynku wyróżnia się ScratchJr (Scratch Junior). Aplikacja dla programowania dla najmłodszych jest bardzo przyjazna już dla każdego 5-6 latka. Dzieci stworzą w niej własne opowiadania, animacje, a także quizy i gry. Programowania za pomocą graficznych bloczków jest tak intuicyjne, że dzieci często bez instruowania poprzez eksperymentowanie odkrywają funkcje tego programu do programowania.Scratch Junior jest naszym zdaniem najlepszą aplikacją dla najmłodszych dzieci do nauki programowania. Możliwości jak na tak prostą i intuicyjną formę są niebywałe. Aplikację tą stosujemy także z powodzeniem w naszej szkole programowania w najniższych grupach oraz zajęciach w przedszkolach. Z tego też powodu stworzyliśmy jeden z naszych najpopularniejszych, a za razem podstawowych kursów online w formie lekcji wideo dla dzieci z całej Polski - Scratch Junior 5+.


Od czego zacząć naukę programowania dla dzieci?


Nauka programowania dla dzieci to przede wszystkim zabawa, jeśli to możliwe także rodzica z dzieckiem. Początkowo słowo programowanie nie musi nawet padać. Dziecko, np. na przykładzie pociągu Lego - może po prostu używać prostych zwrotów na bazie scenariuszy które oparte są o potrzebę przewiezienia lekarstwa dla kotka pociągiem omijając tory na które spadło drzewo. Im więcej zabawy, historyjek z bohaterami i przeciwnościami losu tym lepiej.

Z czasem dziecko zacznie bawić się robotami do programowania. Mogą one także wyglądać jak zwierzątka, ale tutaj znów - mysz musi dotrzeć do sera przez labirynt, albo piesek musi pomóc przyjacielowi w potrzebie. Zabawki do programowania możemy przecież "przebierać" wycinając im papierowe kreacje - które zrobią z nich np. zwierzątka. Powoli więc wprowadzamy warunki, logiczne myślenie oraz więcej niż kilka instrukcji na raz.

Po fazie fascynacji robotami można śmiało przejść do programów do programowania dla dzieci takich jak Scratch Junior. One już bardzo gładko przeprowadzą dziecko do świata programowania i tworzenia gier oraz quizów, opowiadań i historii. Ale to wciąż dopiero początek wspaniałej przygody dziecka.

  • Facebook CyberGeneracja

Polub nas na

Facebooku

Cybergeneracja jest partnerem

i autorem artykułów w magazynie o programowaniu:

© 2020 by CyberGeneracja. Proudly created with Wix.com

Programownie dla dzieci.png

ul. Kopernika 4

16-300 Augustów