Kodowanie - co to jest?

Aktualizacja: paź 12

Wielu z nas używa słów kodowanie i programowanie zamiennie. Czy rzeczywiście słowa te można traktować jako synonimy? Jeśli natomiast wpiszemy słowo kodowanie w wyszukiwarkę otrzymamy wyniki zbliżone do programowania dla najmłodszych. Warto poznać, czym jest kodowanie, dlaczego tak popularne stało się kodowanie do druku i co my jako rodzice dzieci przez to rozumiemy.


Kodowanie wg. wikipedii - mówiąc prostym językiem jest zamienianiem znaków na kod. Na lekcjach z dziećmi termin ten odnosi się do kierowania ruchem robota i/lub wykonywania dodatkowych zadań. Kodowanie dla dzieci sprowadza się do układania schematu kroków i czynności dla bohatera, człowieka, lub robota do programowania.

Programowanie natomiast jest czymś więcej. W programowaniu dbamy o to aby urządzenie, maszyna, lub robot odpowiednio reagowało na otoczenie, lub warunki. Po spełnieniu jakiegoś warunku, program rozpoczyna sekwencję czynności.

W naszej ocenie - nauka ruchu, stron poruszania się, układanie sekwencji z kilku rodzajów bloczków to właśnie jest kodowanie. A wszystko ponadto, szczególnie tam gdzie warunkujemy wystąpienie jakiś akcji - nazywamy programowaniem.


Kodowanie - przykłady


Poniżej zaprezentujemy kilka najpopularniejszych przykładów - form nauki kodowania. W każdym z przypadków będzie dotyczyło to dzieci przedszkolnych, czyli najmłodszej grupy wiekowej od 5 do 6 lat.


Kodowanie do druku


W tej grupie znajdziemy dwa rodzaje ćwiczeń - do wydrukowania i pracy z kredkami, lub pisakami. Pierwszy rodzaj to siatka w kratkę z układem współrzędnych. Układ ten można oznaczać w różny sposób - cyframi, literami lub graficznie. Znajdują się tam dwie osie dla przykładu - A do E, oraz 1 do 5. Dziecko ma za zadanie odczytać współrzędną np. C4 i pomalować ją na zadany kolor. Takich informacji jest kilkanaście, lub kilkadziesiąt. W efekcie zamalowując kwadraty o właściwych współrzędnych dziecko rysuje obraz składający się z pikseli.

Drugi rodzaj kodowania do druku to ten sam układ współrzędnych, jednak zadanie dziecka polega na odszukiwaniu jakichś elementów narysowanych w różnych jego polach. Odszukiwanie jednak odbywa się za pomocą strzałek które doprowadzają dziecko do właściwego obrazka. Dla przykładu na siatce z osiami A do E i 1 do 5 umieszczone są różne literki. Dziecko ma przed sobą szereg zadań ze strzałek, które pozwalają mu odnaleźć właściwą literkę i ją zapisać. Z kilku literek powstaje hasło, które jest rozwiązaniem łamigłówki.Kodowanie online


Opisane wyżej, a także inne ćwiczenia z kodowania znajdziemy także w wersji online. Bardzo popularnym serwisem jest DigiPuzzle. Co prawda serwis nie jest po polsku i w dodatku jest tak cukierkowy tzn. pełny jaskrawych grafik, że nie sprzyja skupieniu na zadaniu. Dość ciekawie i merytorycznie podchodzi jednak do tematu kodowania online. Aby skorzystać z platformy najlepiej wyposażyć dziecko w tablet do programowania który intuicyjnie, bo dotykowo wspomoże dziecko w takiej formie edukacji.


Kodowanie na dywanie


Jest to termin popularyzatorki edukacji wczesnoszkolnej Pani Anny Świć, która jest autorką scenariuszy dla nauczycieli i książek w tym zakresie. Generalnie kodowanie na dywanie to dość obrazowy termin tego co opisaliśmy w punkcie pierwszym - kodowania do druku. Pani Anna poleca i promuje zabawę na macie do kodowania (a więc w większej skali niż kartka papieru do rysowania) np. z kolorowymi kubeczkami do programowania oraz różne inne zabawy offline, a więc bez komputera.


Generator kodowania


Różne ciekawe i tematyczne grafiki możemy także przygotować swojemu dziecku samodzielnie. Oczywiście aby to zrobić wystarczy podstawowa wiedza z zakresu Excela i trochę zapału. Dla tych którzy jednak chcieliby wydrukować kartę do kodowania szybciej - w Internecie znaleźć możemy również generatory. My polecić możemy ten z DomowegoNauczania. Jest przejrzysty, elegancki i prosty w użyciu. Kilkoma kliknięciami możemy stworzyć sympatyczną grafikę, a program wygeneruje nam legendę ze współrzędnymi i po wydruku możemy zacząć kodowanie z dzieckiem w domu.Aplikacje do kodowania

W Internecie znajdziemy kilka ciekawych aplikacji do kodowania dla dzieci. Tak naprawdę każda aplikacja jeśli ograniczona do prostych instrukcji w oparciu o schemat ruchu do przodu, do tyłu, w lewo, w prawo i zrób coś - może być wykorzystywana do kodowania.

Z uwagi na prostotę, intuicyjny interfejs oraz popularność my w swojej szkole najbardziej pokochaliśmy Scratcha Juniora na tablecie. Aplikacja ta umożliwia dzieciom stworzyć proste animacje postaci, gry, oraz quizy. Wychodzi poza schemat kodowania i jest świetnym łącznikiem z programowaniem (można ustanawiać warunki). Jednak jeśli ograniczymy się do kilku ładnych i dużych graficznych bloczków ze strzałkami z pewnością zrealizujemy większość projektów związanych z nauką programowania dla dzieci.

Ponieważ tak bardzo aplikacja ScratchJr przypadła nam do gustu - nie tylko używamy jej w naszej stacjonarnej szkole programowania, ale także stworzyliśmy kurs online dla dzieci od 5 do 8 roku życia. Przez 6 godzin w formacie wideo, wdraża on młodych adeptów programowania w świat kodowania oraz daje namiastkę programowania w bardzo przyjazny i łatwy sposób.


  • Facebook CyberGeneracja

Polub nas na

Facebooku

Cybergeneracja jest partnerem

i autorem artykułów w magazynie o programowaniu:

© 2020 by CyberGeneracja. Proudly created with Wix.com

Programownie dla dzieci.png

ul. Kopernika 4

16-300 Augustów